Beyşehir Ziraat Odası olağan genel kurulu bugün Ziraat Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığını Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin’in yaptığı kongrede konuşan başkan Ağralı: “6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem afeti ülkemizi ve milletimizi derinden yaralamıştır. Deprem afetinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza   Yüce Mevladan rahmet , yaralı vatandaşlarımıza  şifa , enkaz altında hayata tutunabilmiş vatandaşlarımıza dayanma gücü ve kurtuluş,  yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza  sabırlar niyaz ederim.

2020 yılında ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci , yaşanan tarımsal kuraklık, tarımsal üretim girdilerinin arzının azalması ve maliyetlerinin yükselmesi çiftçimizi zor durumda bırakmıştır. Yaşanan bu süreçte çiftçimizin üretime devam edebilmesi için odamızın imkânları çerçevesinde çiftçimizin yanında olmaya çalıştık.

Makine parkımız ile tohum eleme tesisimizle ve Beyşehir Ziraat Odası İktisadi İşletmesi tohum, gübre ve ilaç satış mağazamızla uygun fiyatla hizmet üretmeye çalıştık.

Bu hizmetler ile çiftçimiz tarlasına, bahçesine, bağına, ahırına, ağılına küsmesin, üretmeye devam etsin istedik. Üyemizden aldığımız aidatların üreticimize hizmet olarak dönmesi için mücadele ettik. Takdir siz değerli genel kurul üyelerinin.

Hizmet kalitemizi ve çeşitliliğini artırmak için Konya Büyükşehir Belediyesi desteği ile yeni taş toplama makinesi, toprak yüzeyine dağıtma ve yaprak yüzeyine uygulama kükürt makineleri makine parkına kazandırılmıştır.

Olağan Genel Kurulumuzun Beyşehir’imize ve çiftçilerimize hayırlar getirmesini Yüce Mevladan niyaz eder” dedi.

Divan Başkanı Hürriyet Şahin’de kapanış konuşmasında; pandemi döneminde tüm oda başkanları ve personeli saat mevhumu olmadan canla başla çalıştılar. 2 yıl önce tarlaya attığımız tohumu bile alamadık. Geçen yıl iyi geçti hasılatımız, inşallah kışın nasıl geçeceği belli değil bu yılda, şu ana kadar en azından tohumlarımız yeşerdi, toprağın yüzüne çıktı. Baharın Cenabı Allah hepimizin yüzünü güldürür, ama hiç hesapta olmayan bir deprem yaşadık. Bu depremle birlikte bütün devletin kurumları ile birlikte ziraat odaları, genel merkezimizin talimatı doğrultusunda; orda afette kalan vatandaşlarımıza yetişmek için uğraşıyoruz. Ben kendim şahsi olarak üç aile getirdim köydeki evime yerleştirdim. Hepimiz uğraşıyoruz, onun için çiftçiler bu ülkenin bel kemiğidir.

Yıllardır söylüyoruz, şu tarım alanlarına yapmayın inşaatları diye. Tarım alanlarında belediye meclislerinde, encümenlerinde imar planları hazırlanırken ziraat odası gibi kurumlardan bir danışman olarak yanınızda bulundurun nereye inşaat yapılır, nereye inşaat yapılmaz diye. Gelecek nesiller bu binaları yıkıpta yerine ekin mi ekecek. Ne yiyeceğiz taş kırığımı yiyeceğiz, diyoruz bunları Anadolu lehçesiyle çoğu yerde. Ben iki dönem belediye başkanlığı da yaptım anlatamadım, insanlar ranta gidiyor. Biz Beyşehir olarak, Hüyük olarak bu konuda uyanık olalım, tarlalarımıza sahip çıkalım, toprağımıza sahip çıkalım. Çünkü gelecek iki şekli elinde tutan toplumların olacak. Bir gıda, iki enerji, bu iki şeyi elinde bulundurmayan toplumların geleceği söz konusu değildi. Bu seçimlerin çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kongrede yapılan oylama ile blok liste ve tek liste ile seçime geçildi. 51 delegenin oy kullandığı seçim soncunda, kullanılan oyların tamamını alan blok liste şeklinde 21 Asil, 21 yedek meclis üyesi seçildi.

Meclis üyelerinin arasında yapılan seçimde de, kullanılan 21 oyun tamamını alan, Başkan Mustafa Ağralı ve yönetimi yeniden seçilerek güven tazeledi.

Beyşehir Kulis olarak Mustafa Ağralı ve ekibine başarılar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir